درو کردن فیلم فروشنده داستان فروشنده مخاطب

درو کردن: فیلم فروشنده داستان فروشنده مخاطب ایران فیلم گشت ارشاد ٢ گشت ارشاد

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری این زنان باصلابت و ماندگار

در فیلم و سریال های تاریخی، می توان زنانی را یافت که همچنان نام ارزش در حافظه ها حک شده. وجه یکسان عمده آنها قدرت و صلابت در دنیای مردانه است و اراده ای که نخوا

این زنان باصلابت و ماندگار

این زنان باصلابت و ماندگار

عبارات مهم : سریال

در فیلم و سریال های تاریخی، می توان زنانی را یافت که همچنان نام ارزش در حافظه ها حک شده. وجه یکسان عمده آنها قدرت و صلابت در دنیای مردانه است و اراده ای که نخواسته اند «معمولی» باشند.

به گزارش روزنامه هفت صبح، در فیلم و سریال های تاریخی، می توان زنانی را یافت که همچنان نام ارزش در حافظه ها حک شده. وجه یکسان عمده آنها قدرت و صلابت در دنیای مردانه است و اراده ای که نخواسته اند «معمولی» باشند. در این مطلب پنج شخصیت و بازیگرانشان را مرور کرده ایم و نیاز به یادآوری نیست که امکان تحلیل همه شخصیت ها وجود ندارد و اینها مشتی از خروار هستند.

عزت الدوله | سلطان صاحبقران

* بازیگر: زهرا حاتمی

* شاخصه نقش: نخستین تصویر دراماتیکی که از امیرکبیر در قالب یک اثر نمایشی شکل گرفت، سریال «سلطان صاحبقران» علی حاتمی هست؛ به سال 1354 سریال دو دوره از زندگی ناصرالدین شاه را روایت می کند که بخش اول آن مربوط است به واپسین روزهای صدارت امیرکبیر. در این بخش از داستان دو زن نقش محوری دارند؛ ایرن زاریانس در نقش مهدعلیا و عزت الدوله همسر امیرکبیر (زهرا حاتمی که آن وقت به نام زری خوشکام آشنا می شد). عزت الدوله که پی به نقشه شوم مهدعلیا برده، دنبال راهی است تا امیرکبیر را آگاه سازد. نگرانی، علاقه و البته اقتدار خواهر شاه در فضای شاعرانه سریال، بازی زن حاتمی را ماندگار کرده است.

ترکان خاتون | سربداران

* بازیگر: افسانه بایگان

این زنان باصلابت و ماندگار

* شاخصه نقش: سریال «سربداران» در وقت پخش با استقبال اوج روبرو شد و خیلی از بازیگران با این سریال به چشم آمدند؛ از جمله افسانه بایگان. «سربداران» راجع به دوره ای از تاریخ سرزمین خراسان به جلوداری مردم سبزوار و نواحی اطراف آن از جمله باشتین در قرن هشتم هجری هست. بایگان در نقش ترکان خاتون و سوسن تسلیمی در نقش فاطمه، زن های این داستان مردانه بودند. چهره، گریم و کلاه گیس بایگان آنقدر دیده شد که بعد از آن به شکل مطلق به مدت یک دهه تبدیل به سوپراستار سینمای کشور عزیزمان ایران شد؛ آن هم در دورانی که خبری از ستاره سازی نبود. بایگان در گام نخست بازیگری درک درستی از ترکان خاتون داشت و صورت اش به شهرت او و موفقیت نقش کمک زیادی کرد.

مهد علیا | امیرکبیر

* بازیگر: فخری خوروش

* شاخصه نقش: یک بار داستان زندگی دراماتیک امیرکبیر به وسیله علی حاتمی در «سلطان صاحبقران» ساخته شده است بود. سعید نیک پور کار مشکل داشت، که سریالش لااقل از این منظر لنگ نزند. نیک پور جهت مهدعلیا سراغ بازیگری رفت که پیش از این سریال بازی نکرده بود و درخشش او به صحنه تئاتر و پرده سینما باز می گشت. فخری خوروش خیلی سریع سخت پسندها را مجاب کرد که عالی ترین گزینش جهت مهدعلیا هست. زنی جاه طلب که اعتقاد است قدرت مادر شاه از شاه زیاد است و هنگامی که عرصه را تنگ می بیند، قصد جان امیرکبیر می کند. قدرت و صلابت مهدعلیا در تک تک حرکات و حالات زن خوروش هویدا است.

قطام | امام علی (ع)

* بازیگر: ویشکا آسایش

در فیلم و سریال های تاریخی، می توان زنانی را یافت که همچنان نام ارزش در حافظه ها حک شده. وجه یکسان عمده آنها قدرت و صلابت در دنیای مردانه است و اراده ای که نخوا

* شاخصه نقش: داود میرباقری جهت جالب شدن سریال امام علی (ع) نقش های منفی را برجسته کرد و با اهتمام به شخصیتی مثل قطام و ولید، دایره اطلاعات بیننده ها را اوج برد. همان طور که می دانید نقش قطام را ویشکا آسایش بازی کرد که این نقش و سریال، نخستین تجربه بازیگری اوست.

قطام جزو زنان فم فتال (اغواگر) سینما و تلویزیون ما است که در وقت پخش به شدت مورد توجه قرار گرفت. ویشکا آسایش به خاطر هوش خود و هدایت میرباقری، تصویری ماندگار از قطام به یادگار گذاشت که سال ها طول کشید تا از سایه آن خارج شود. قطام دختر مقتدر عرب است که اسب سواری می کند، شمشیر می زند و با قدرت خانمانه اش مردان را جهت رسیدن به هدفش در اختیار دارد. این مشخصات در بازی آسایش وجود دارد.

زلیخا | یوسف پیامبر (ع)

* بازیگر: کتایون ریاحی

* شاخصه نقش: در میان آثار مذهبی تاریخی، شخصیت زلیخا بیش از دیگران دیده شد. کتایون ریاحی در آخرین تجربه بازیگری خود (تاکنون) نقشی را بازی کرد که غالب مردم با سرگذشتش آشنا بودند و می درخواست کردند آن را در قالب یک اثر نمایشی تماشا کنند. ریاحی، زلیخا را طوری بازی کرد که نه علاقه اش به یوسف (ع) تعبیر به هوس شود و نه باورپذیری اش جهت بیننده سخت باشد. در نگاه اول گزینش این بازیگر جهت نقش زلیخا به علت عدم تناسب کامل سن با نقش، موفقیت اش را زیر پرسش می برد ولی قدرت بازیگری ریاحی نتیجه ای دیگر به همراه داشت. او چه در نقش جوانی و چه در پیری، متوجه بود که چطور علاقه و علاقه اش به یوسف را نشان دهد.

این زنان باصلابت و ماندگار

واژه های کلیدی: سریال | بازیگر | بازیگری | بازیگران | ویشکا آسایش | افسانه بایگان | اخبار فرهنگی و هنری

این زنان باصلابت و ماندگار

این زنان باصلابت و ماندگار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz